شریعتی ، بالاتر از میرداماد ، خیابان منظرنژاد ، پلاک53 ، واحد9،کلینیک قلب دکتر ضربان

درد معده که به پشت کمر می زند

درد معده که به پشت کمر می زند

درد معده که به پشت کمر می زند، یکی از دردهای شایعی است که ممکن است برای هرکس اتفاق بیفتد. این درد ممکن است به دلایل مختلفی مانند زخم معده، التهاب لوزالمعده و مشکلات گوارشی رخ دهد، همچنین ممکن است ناشی از برگشت اسید معده به مری یا مشکلاتی در سیستم گوارشی باشد که برای تشخیص دقیق آن نیاز به بررسی پزشک دارد. اگر دچار درد معده شدید و احساس کردید که آن درد در پشت کمر در حال انتشار است به کلینیک متخصص قفسه سینه تهران مراجعه کنید تا در صورت نیاز تحت درمان قرار بگیرید.

تماس و نوبتدهی
مشکل معده دارید؟
برای تماس، دریافت مشاوره و اخذ نوبت کلیک کنید

علت درد معده و پشت

مهم‌ترین دلیل درد معده که به پشت منتشر می‌شود چیست؟ چرا درد معده‌ام به پشتم می‌زند؟ شاید شما هم از دوستان و اطرافیانتان شنیده باشید که می‌گویند درد معده‌ام به پشت و کمرم می‌زند. پزشکان معتقدند که بسیاری از عواملی که باعث ایجاد درد و ناراحتی در ناحیه بالا شکم، انتها مری و معده و ابتدا روده باریک یا اثنی عشر می­شود، با دردهای ارجاعی به پشت کمر همراهی دارد.

اما اصلی­‌ترین دلیل درد معده چیست؟ مهم‌ترین و شایع‌ترین دلایل ایجاد درد معده که به پشت کمر می­زند، کدامند؟ من درد معده دارم که به پشت کمرم می‌زند، چه چیزی بخورم که خوب شوم؟ درد معده که به پشت می‌زند چیست؟ به موارد زیر که به معرفی علل مهم، شایع و اصلی این درد اشاره کرده است، توجه کنید.

نفخ معده

بسیاری از افراد که نفخ معده را تجربه می‌کنند، احساس سنگینی و پری در ناحیه زیر قفسه سینه و بالا شکم دارند. عضلات پشت و اطراف ستون فقرات و کمر ممکن است بر اثر نفخ ایجاد شده، تحت فشار قرار گرفته باشد. فشار وارد بر عضلات، آن‌ها را دچار اسپاسم، انقباض و گرفتگی می‌کند و دردی را ایجاد می‌کند که در پشت کمر تجربه می‌شود. پس قسمتی از این درد ممکن است به علت انقباض و گرفتگی عضلات باشد.

ورم معده(گاستریت)

التهاب ایجاد شده در سطح داخلی دیواره معده که به اصطلاح ورم معده یا گاستریت نامیده می‌شود، با عواملی مانند سیگار کشیدن، قلیان و مصرف توتون و تنباکو به هر شکلی که باشد، ارتباط دارد. افرادی که الکل مصرف می‌کنند، داروهای کورتونی استفاده می‌کنند و داروهای مسکن ضد درد مانند ایبوپروفن، آسپرین، ناپروکسن، ایندومتاسین و دیکلوفناک مصرف کرده­‌اند، در این افراد احتمال بروز این عوارض بالا است. حتی استفاده از شیاف دیکلوفناک نیز می‌تواند افراد مستعد را دچار دردهایی کند که علاوه بر معده، پشت و کمرشان را نیز آزار می‌دهد.

سوء هاضمه

پرخوری در مصرف غذاهای نامتعادل، می‌تواند با سوء هاضمه همراه شود. آروغ زدن، احساس سنگینی، بو و مزه بد در دهان و تهوع و استفراغ از علائم همراه سوء هاضمه هستند.

رفلاکس معده به مری

بازگشت شیره یا محتویات معده به مری که رفلاکس نامیده می‌شود، یکی از علل بسیار شایعی است که باعث درد معده و سوزش زیر جناغ سینه می‌شود که بسیاری از اوقات پشت و بالا کمر را نیز درگیر می‌کند. مصرف سیگار، غذاهای پر ادویه، غذاهای چرب و حجیم، چاقی شکمی، دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا خوردن، مصرف ترکیبات کافئین‌دار و مصرف سیگار و الکل، احتمال رفلاکس معده به مری را افزایش می‌دهد.

زخم‌های پپتیک

زخم‌های پپتیک که گاهی زخم معده یا اثنی عشر نامیده می‌شود، در دیواره داخلی معده و قسمت ابتدایی روده باریک اتفاق می‌افتد. این زخم‌ها با دردهای کلاسیک و مشخصی در بالا شکم همراهی دارند. برخی از انواع زخم‌های پپتیک با گشنگی تشدید می‌شوند و برخی از آن‌ها با غذا خوردن شدت می‌یابند. عوارض زخم‌های پپتیک مانند سوراخ شدن و یا خونریزی‌های ناشی از آن‌ها نیز می‌تواند دردهای معده ایجاد کند که به پشت می‌زند.

بیماری‌های درگیر کننده کیسه صفرا

این بیماری‌ها مانند التهاب کیسه صفرا بر اثر انسداد خروجی صفرا با سنگ‌های صفراوی است که کُله سیستیت مزمن یا حاد (cholelithiasis) نام دارد.

مشکلات پانکراس

مانند انواع التهاب‌های پانکراس که پانکراتیت نامیده می‌شود، می­باشد. برخی از انواع سرطان‌های پانکراس نیز با این تابلو مشخص می‌شود.

مشکلات قلبی

از علل مرتبط با سیستم گوارش که بگذریم، یادتان باشد که بعضی از دردهای بالا شکم که به صورت درد و سوزش معده و پشت جناغ احساس می‌شوند و حتی به پشت و کمر می‌زنند، ممکن است هیچ ارتباطی با معده نداشته باشند و منشاء قلبی داشته باشند. هوشیار باشید که علائم بسیاری از حملات قلبی با همین دردها آغاز می‌شود. پس اگر علائمی مانند تنگی نفس، تغییرات تپش قلب، ضعف، بی‌حالی و غش کردن، تهوع و استفراغ، تعریق سرد فراوان وجود دارد، بلافاصله باید با اورژانس تماس گرفته شود.

مشکلات ریوی

بعضی از مشکلات ریوی مانند التهاب‌های پرده دور ریه و عفونت‌های بافت ریه نیز می‌تواند علائم مشابه را تقلید کند.

معده درد عصبی

معده درد عصبی که به دنبال استرس‌ها، نگرانی‌ها و فشارهای روحی ایجاد می‌شود و در افراد مضطرب و مستعد مشکلات روحی بیشتر دیده می‌شود.

ویروس و باکتری

ورم‌های مدیا گاستریت‌های ناشی از عفونت با ویروس‌ها و باکتری‌ها که گاهی اوقات آنفولانزای معده نامیده می‌شود.

لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز در افرادی که آنزیم لاکتاز ندارند و به دنبال مصرف بعضی از خوراکی‌های لبنی به خصوص شیر دچار آن‌ها می‌شوند.

عوامل دیگر

 • انسدادهای قسمت‌های بالایی دستگاه گوارش از جمله انسداد قسمت خروجی معده.
 • افرادی که به مسمومیت‌های غذایی دچار می‌شوند.

پس می‌بینید که علل زیادی برای درد معده وجود دارد. پس اگر شما از این در رنج می‌برید بهتر است با پزشک مشاوره کنید.

 درد معده و پشت چه عوارضی در پی دارد؟

آیا درد معده با انتشار به پشت و کمر خطرناک است؟ آیا درد معده که به پشت کمر می‌زند می‌تواند کشنده و جدی باشد؟ درد معده که به پشت می‌زند چیست؟ طبیعی است که شما نگران ایجاد عوارض و حوادث پر خطر به دنبال این دردها باشید، اما بدانید که عوارض این دردها کاملاً به دلیل ایجاد ناراحتی در دستگاه گوارش‌ یا قسمت‌های دیگر وابسته است. به عوارضی که در ادامه آورده‌ایم توجه کنید.

 • اگر نفخ عامل ایجاد کننده این دردها باشد، اصولاً عارضه خاصی وجود ندارد.
 • اگر به دلیل زخم‌های گوارش یا زخم‌های پپتیک دچار این درد شده باشید، باید عوارض ناشی از آن را جدی بگیرید که در ادامه به آن می‌پردازیم.
 • اگر به هر دلیل شما دچار انسداد خروجی کیسه صفرا و التهاب و عفونت کیسه صفرا یا کُله‌سیستیت شده‌اید، بدانید که عدم مراجعه اورژانسی، می‌تواند عوارض جدی حتی مرگ و میر بالا را داشته باشد. عوارض ناگواری که به طور کلی در درد معده که به پشت کمر می‌زند، محتمل است، به شرح زیر است.

دسته اول

-دسته اول این دردها عبارتند از:

 • استفراغ‌های خطرناک
 • استفراغ‌های خونی که واضح هستند و رگه‌های خونی زیاد دارند.
 • استفراغ‌هایی که به رنگ صفرا و سبز هستند.
 • استفراغ‌هایی که حالت جهنده دارند و محتویات آن را غذاهای هضم نشده تشکیل می‌دهد.

دسته دوم

– دسته دوم این دردها عبارتند از:

 • دردهایی که باعث بیدار شدن فرد از خواب شبانه می‌شود.
 • دردهایی که با درمان‌های معمولی، به عنوان مثال، رعایت رژیم غذایی، داروهای ضد اسید و ….، تسکین پیدا نکرده­‌اند.
 • دردهایی که با کاهش وزن‌های غیر قابل توجیه و بدون وجود رژیم غذایی ایجاد شده­‌اند.
 • همچنین اگر دردی دارید که از معده به پشت کمر زده است و بیشتر از سه هفته است که تداوم دارد، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا دچار عوارض جدی نشوید.

همچنین دردهای ناگهانی و یکباره، دردهایی که در آن‌ها یبوست‌های شدید و نفخ‌­های مکرر و دائمی وجود دارد نیز، باید به سرعت رسیدگی شود. هرگونه خونریزی از مقعد شامل خون روشن و واضح و همچنین مدفوع اسهالی، بدبو و قیری رنگ که بر خونریزی‌های دستگاه گوارشی دلالت دارد، از عوارض بسیار خطرآفرین این دردها محسوب می‌شود.

پس اگر شما دردی دارید که ناگهانی ایجاد شده است، خارج از حد تحمل است، به درمان‌های معمول جواب نداده است یا بیش از ۳ هفته است که تداوم دارد و توانایی انجام فعالیت‌های روزانه را از شما گرفته است، همین الان برای مشاوره اقدام کنید تا دچار عوارضی مانند؛ سوراخ شدن دستگاه گوارش و معده، پاره شدن روده‌ها و عوارض ناشی از انسداد دستگاه گوارش نشوید.

جلوگیری از درد معده و پشت

اگر می‌خواهید از ابتلا به درد معده با انتشار به پشت و کمر پیشگیری کنید؛ به نکات زیر توجه کنید.

جلوگیری از رفلاکس معده

اگر مبتلا به رفلاکس معده هستید، یعنی شیره معده به سمت مری پس می‌زند، با رعایت توصیه‌های زیر می‌توانید از ابتلا به درد معده با انتشار به پشت پیشگیری کنید.

 • دو تا سه ساعت بعد از خوردن یا آشامیدن نوشیدنی‌های حاوی کافئین، دراز نکشید. یعنی حداقل سه ساعت باید بین غذا خوردن و خوابیدن شما فاصله باشد.
 • حتماً در زیر سر خود در هنگام خوابیدن، حدود ۶ سانتی‌متر یا حدود دو و نیم اینچ ارتفاع داشته باشد. این کار را می‌توانید با بالا آوردن قسمت فوقانی تخت یا قرار دادن یک بالشت اضافه در زیر سر اصلاح کنید.
 • اگر چاق هستید، کاهش وزن با کاهش توده چربی شکم می‌تواند از عوارض و علائم رفلاکس بکاهد.

جلوگیری از ورم معده

اگر مبتلا به ورم معده هستید، بهتر است از نظر عفونت به باکتری معده توسط پزشک تحت بررسی قرار بگیرید. یادتان نرود مصرف هرگونه فرآورده حاوی توتون و تنباکو اعم از سیگار قلیان و ….، نوشیدن الکل، مصرف داروهای کافئین دار، همچنین استفاده از داروهای کورتونی به هر طریقی می‌تواند این التهاب معده را تشدید کند.

جلوگیری از زخم‌های گوارشی

اگر سابقه ابتلا به زخم‌های گوارشی، زخم معده یا اثنی عشر دارید، این موضوع را حتماً با پزشک در میان بگذارید تا مبادا دچار مشکلاتی مانند سوراخ شدن دستگاه گوارش، انسداد دستگاه گوارش و خونریزی‌های تهدید کننده حیات شوید.

جلوگیری از اسید معده

اگر مشکل اسید معده دارید برای برطرف کردن آن می‌توانید از داروهای خنثی کننده اسید معده استفاده کنید، ولی پیش از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین و مناسب‌ترین دارو را برای شما را معرفی کند.

جلوگیری از دیگر عوامل

 • برای بسیاری از افراد به خصوص سالمندان یا افرادی که سابقه بیماری‌های قلبی، فشار خون و نظیر آن را دارد، استفاده خودسرانه از شربت‌های منیزیم و آلومینیوم، می‌تواند مضر باشد. پس خیال نکنید که این داروها بدون عارضه‌اند و بدون تجویز پزشک به سراغ آن‌ها نروید.
 • توصیه می‌شود برای تسکین دردهای معده ناشی از سوء هاضمه، تعداد وعده‌های غذایی خود را افزایش داده و از حجم آن‌ها بکاهید.
 • از مصرف غذاهای آماده که حاوی مقادیر زیادی اکسید نیتریک هستند، پرهیز کنید، زیرا این ترکیبات می‌توانند باعث آسیب مخاط داخلی معده و ایجاد دردها و ناراحتی‌های معده حتی سرطان‌های قسمت فوقانی گوارش شوند.

درمان درد معده و پشت کمر

انواع درمان درد معده و پشت کمر را بهتر است به دو دسته تقسیم کنیم.

درمان خانگی

برای درمان دردهای معده با انتشار به پشت و کمر که دارای علائم هشدار نیستند، می‌توانید از روش‌های خانگی که در زیر با آنها اشاره می‌کنیم، استفاده کنید.

استفاده از کیسه آب گرم

– استفاده از داروهای ضد نفخ و همچنین نوشیدن دمنوش‌های گیاهی. البته بهتر است که حتماً مصرف دمنوش‌ها و داروها به تایید پزشک شما رسیده باشد.

قطع مصرف دخانیات

– قطع مصرف الکل، سیگار و قلیان، همچنین کاهش وزن، تحرک بدنی و دوری از استرس و عدم مصرف خودسرانه کورتون و داروهای ضد درد نیز به تسکین درد کمک می‌کنند.

اگر علائم هشداری نظیر استفراغ یا مدفوع خونی و تیره رنگ دارید، اگر کاهش وزن بدون دلیل دارید، اگر ضعف، بی‌حالی و گیج رفتن و سیاهی رفتن چشم‌ها را دارید؛ در این موارد حتماً باید فوراً با پزشک مشاوره کنید. اگر علائم شما همراه با علائم هشدار حملات قلبی است، به عنوان مثال، تنگی نفس، افزایش یا کاهش تعداد ضربان قلب، احساس بی‌حسی یا ناتوانی در حرکت دست و پاها و غش کردن، در این موارد تماس فوری با اورژانس الزامی است.

درمان تخصصی

درمان‌های طبی، پزشکی و تخصصی برای درد وسط کمر پشت معده، به شرح زیر هستند.

داروهای رفلاکس

بیماری رفلاکس باید توسط داروهای مهار کننده پمپ پروتون مانند امپرازول و پنتوپرازول کنترل شود. عدم کنترل رفلاکس علاوه بر علائم آزاردهنده، باعث افزایش احتمال ابتلا به کنسرهای بدخیم انتها مری خواهد شد. داروهایی مانند پنتوپرازول و امپرازول بهترین درمان برای افرادی هستند که مبتلا به رفلاکس می‌باشند. دوز مصرف این داروها در مبتلایان به رفلاکس با مشکلات دیگر قلبی متفاوت است.

داروهای گاستریت

درمان گاستریت یا ورم معده، در این موارد درمان با داروهایی مانند رانیتیدین، فاموتیدین، پنتوپرازول یا امپرازول همراه با آنتی بیوتیک‌هایی که برای درمان باکتری معده تجویز می‌شوند، انجام می‌شود. البته در کنار این داروها، عدم مصرف الکل، سیگار، مسکن‌های گروه ان سید و عدم دریافت کورتون توصیه می‌شود. در افراد مبتلا به زخم معده بدون عارضه، استفاده از داروهای کاهنده اسید معده به علاوه داروهایی که به روی زخم را مانند پانسمان می‌پوشاند، مانند بیسموت الزامی است.

داروهای نفخ

در افراد مبتلا به نفخ، درمان دارویی بسیار پیچیده و گاه مشکل می‌شود. داروهای ضد نفخ زیادی در بازار دارویی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها نتایج و بهبودی کامل برای فرد مبتلا به همراه نمی‌آورد. لذا بهتر است در مصرف داروهای ضد نفخ، توصیه پزشک خود را جدی بگیرید و از مصرف داروها به صورت خودسرانه پرهیز کنید. در این قسمت تذکر می‌دهیم در افرادی که نفخ مکرر بیش از سه هفته و به صورت دائمی تجربه کرده‌اند، الزامی است از لحاظ مشکلات جدی مانند تومورها بررسی شوند.

بسیاری از تومورها، خود را به صورت نفخ، سیری زودرس و بی‌اشتهایی نشان می‌دهند. البته هر نفخی معادل ابتلا به سرطان نیست، اما جدی گرفتن نفخ‌های طولانی الزامی است. داروها، قرص‌ها و شربت‌های زیادی برای درمان درد معده وجود دارد. یادتان باشد که مصرف خودسرانه این داروها کاملاً غیر مجاز است. افراد مختلف باید با توجه به علت تشخیص داده شده درد، به سراغ مصرف دارو تجویز شده توسط پزشک خود بروند.

قرص درد معده و پشت کمر

مهمترین داروهای معده درد عصبی که به پشت می زند عبارتند از:

فاموتیدین و رانیتیدین

داروهای این دسته برای مشکلات معده مانند رفلاکس، زخم‌های معده و تولید بیش از حد اسید توسط معده استفاده می‌شوند. این دسته داروها، به نام مسدود کننده‌های گیرنده نوع ۲ هیستامین یا داروهای کاهش دهنده اسید معده نیز معروف هستند. از بین این داروها، فاموتیدین علاوه بر قرص، شربت نیز دارد.

عوارضی مانند اسهال، احساس سرگیجه و سردرد از عوارض معروف داروهای این دسته است. دارویی مانند رانیتیدین که از دسته داروهایی مشابه فاموتیدین می‌باشد، علاوه بر قرص، شربت خوراکی و قرص جوشان نیز دارد. بسیاری از اوقات رانیتیدین و فاموتیدین در افراد مبتلا به رفلاکس، سوء هاضمه یا به افرادی که پرخوری کرده‌اند نیز، بدون نسخه ارائه می‌شود. هر چند بهتر است حتماً برای مصرف این نسخه‌ها، از پزشک خود مشاوره بخواهید.

داروهای مهار کننده پمپ پروتون

داروهای مهار کننده پمپ پروتون نظیر امپرازول و پنتوپرازول. این داروها به طرز فوق­العاده‌ای از میزان اسید ترشح شده معده می‌کاهند و بسیار عالی علائمی مانند سوزش سر دل، سوزش پشت جناغ، خلط مداوم پشت حلق و سرفه مداوم ناشی از رفلاکس را تسکین می‌دهند. این دسته از داروها نقش مهمی از پیشگیری و ابتلا به سرطان معده وابسته به رفلاکس دارند. دردهای گوارشی و شکمی و سردرد گاهی به عنوان عوارض جانبی این داروها توصیف می‌شوند.

دی سیکلومین

داروی دی سیکلومین، گاهی این دارو به نام قرص سبز معده نیز فروخته می‌شود. افرادی که مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر هستند و گرفتگی معده و روده را تجربه می‌کنند، بهتر است با توصیه پزشک این دارو را برای کنترل و کند کردن حرکات طبیعی روده و ریلکس کردن یا شل شدن عضلات معده و روده استفاده کنند. یادتان نرود این دارو یک دارو ضد کولینرژیک و ضد اسپاسم است، اما نباید در کودکان زیر ۶ ماه استفاده شود. گاهی تاری دید، ضعف، سرگیجه، حالت تهوع، خواب آلودگی و خشکی دهان نیز با این دارو گزارش می‌شود.

کلیدینیوم سی

کلیدینیوم سی، برای دردهای ناشی از زخم معده و سندروم روده تحریک پذیر و التهاب‌های معده کاربرد دارد. این دارو می‌تواند تا حدودی اسید معده را کاهش دهد و اسپاسم روده را کمتر کند. بهتر است این دارو حتماً با تجویز پزشک مصرف شود. تجربه خواب آلودگی، تاری یا خشکی چشم، خشکی دهان و مخاط، نفخ شکم، یبوست و تهوع از عوارض این دارو می‌باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود با این دارو آب فراوان نوشیده شود، تحرک بدنی و مصرف فیبر غذایی فراموش نشود.

آنتی بیوتیک‌ها

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک بسیار مهم است که از دیرباز برای درمان عفونت‌های معده تجویز شده است. عوارضی مانند کهیر، تب، درد مفاصل، خشکی دهان و مخاط از عوارض این دارو است. یادتان نرود مترونیدازول یک واکنش بسیار مهم دارد که به محض بروز آن، باید مصرف دارو قطع شود. این عارضه عبارت است از: سوزش چشم، دانه‌های قرمز رنگ یا بنفش رنگ یا تاولی پوست و گلودرد.

دومپریدون

دومپریدون در افرادی استفاده می‌شود که احساس تهوع یا استفراغ داشته باشند. دومپریدون باعث می‌شود که معده سریع‌تر غذا داخل خود را تخلیه کند. خواب آلودگی، تپش قلب، بیشتر شدن اضطراب، تجربه سردرد و اسهال و دانه‌های پوستی که خارش دارد، از عوارض این دارو می‌باشند.

سیزاپراید

سیزاپراید یک دارو می‌باشد که تا حدودی می‌توان برای درمان رفلاکس از آن استفاده کرد. مشکلات تنفسی، تغییر ضربان قلب غیر عادی، استفراغ و ضعف‌های غیر عادی از جمله عوارض بسیار جدی این دارو می‌باشند.

تتراسایکلین (TETRACYCLINE) و بیسموت ساب سیترات (Bismuth subcitrate)

 این داروها می‌تواند مانند یک پانسمان به روی زخم مخاطی در معده را بپوشاند. یادتان باشد که این دارو باعث سیاه یا تیره شدن زبان و سیاه رنگ شدن مدفوع شما می‌شود و تا حدودی خشکی دهان و مخاطات را نیز به همراه دارد.

دایمتیکون

داروی ضد نفخ می‌باشد که مورد مصرف قرار می­گیرد.

درمان‌های خانگی و طب سنتی برای معده دردی که به پشت می زند، کدام‌اند؟ شایع ترین درمان‌ها، استفاده از گیاه نعنا، عرق نعنا، شیرین بیان و آویشن می­باشد. یادتان نرود که مصرف شیرین بیان در افراد دچار بیماری فشار خون بسیار خطرناک و ممنوع می‌باشد. همچنین تسکین ناحیه متورم و دردناک بالا شکم، با یک حوله گرم یا کیسه آب گرم نیز سودمند است.

مراقبت‌های بعد از درمان درد معده و پشت کمر

مجموعه‌ای از مشکلات قسمت فوقانی دستگاه گوارش، از جمله بیماری‌های حرکتی عضله مری، التهاب یا ورم معده، سوء هاضمه، پرخوری، رفلاکس و نفخ از علل شایع این تابلو بالینی هستند. نفخ و پری معده با اعمال فشار به عضلات اطراف ستون فقرات پشت و کمر. با اسپاسم این عضلات می‌تواند دردهای شدید طاقت فرسایی ایجاد کند. سنگ کیسه صفرا و مشکلات پانکراس از علل جدی‌تر این دردها هستند.

توجه به نکات زیر باعث می‌شود که از تکرار مجدد معده درد عصبی که به پشت می زند، کاسته شود.

 • از مصرف سیگار، قلیان، الکل، توتون و تنباکو به هر شکل پرهیز کنید.
 • رژیم غذایی متعادل و سالم انتخاب کنید. از مصرف فست فودها، گوشت‌های فرآوری شده، کنسروها و کیک­‌ها و شیرینی‌های چرب و صنعتی خودداری کنید. تا حد ممکن وعده‌های غذایی خود را به تعداد بیشتر و حجم کمتر تقسیم کنید.
 • حداقل دو تا سه ساعت بعد از نوشیدن چای، قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار و دو سه ساعت بعد از غذا خوردن، از دراز کشیدن اجتناب کنید.
 • سر تخت خود را حدود ۶ سانتی‌متر بالا بیاورید، یا یک بالشت اضافه در زیر سر خود قرار دهید.
 • کاهش وزن باعث تسکین علائم رفلاکس معده می‌شود.
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ و بستن کمربندهای تنگ پرهیز کنید.
 • مصرف داروها را طبق تجویز پزشک پیگیری کنید و علائم هشدار را همیشه به خاطر داشته باشید و در صورت بروز هر یک از آن‌ها، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

سوالات متداول

آیا درد معده به پشت میزنه؟

بله درد معده می‌تواند به پشت کمر برند. از جمله دلایل این مشکل عبارتند از: زخم معده، پانکراتیت، سنگ‌های صفراوی و ….

چرا درد معده به پشت میزنه؟

این درد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله: رفلاکس معده، اختلال گوارشی، استرس و اضطراب رخ دهد.

آیا درد معده خطرناک است؟

درد معده می‌تواند به علل مختلفی ایجاد شود که برخی از آن‌ها خطرناک و برخی بی‌خطر هستند. برای تشخیص دقیق این موضوع به پزشک مراجعه کنید.

تماس و نوبتدهی
مشکل معده دارید؟
برای تماس، دریافت مشاوره و اخذ نوبت کلیک کنید

سخن پایانی

در نهایت، درد معده که به پشت کمر می زند، نشانه‌ای است که نباید نادیده گرفته شود. همانطور که در متن گفتیم، این درد می‌تواند به دلایل مختلفی مانند زخم معده، مشکلات گوارشی و … رخ دهد که نیاز به بررسی پزشک دارد. تشخیص به موقع و زودهنگام آن می‌تواند از بروز مشکلات جدی جلوگیری کند و در سلامت بدن و زندگی شما تاثیر گذار باشد. با اصلاح سبک زندگی و رعایت نکات کوچک می‎توانید نقش مهمی در مدیریت و درمان خود ایفا کنید. در صورت داشتن این علائم توصیه می‌شود به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اجرا شده توسط: همیار وردپرس