فشار خون بالا یک مشکل شایع است که در اکثر خانواده‌ها مشاهده می‌شود، اما می‌توان با رعایت تغذیه سالم، ورزش منظم، کاهش استرس و مصرف داروهای تجویز شده تحت نظارت پزشک درمان خانگی فشار خون بالا را شروع کرد. اقدامات ساده‌ای مانند کاهش مصرف نمک، افزایش مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم، کنترل وزن و اقدامات دیگر که در ادامه به آن میپردازیم، نقش مهمی در کنترل فشار خون دارند. همچنین، رعایت دستورات پزشک و انجام آزمون‌های منظم نیز بسیار مؤثر است.

High-blood-pressure-home-treatment

 

 

 

1:پیاده روی و انجام فعالیت های ورزشی

پیاده روی و انجام فعالیت های ورزشی
درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا

اولین راه برای درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا انجام فعالیت‌های ورزشی می‌باشد.با انجام فعالیت‌های ورزشی به طور منظم، قلب شما در عملیات پمپاژ قوی‌تر شده و این امر باعث کاهش فشار خون داخل شریان‌ها می‌شود. تمرین‌های هوازی مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بر کاهش فشار خون تاثیر دارند، 150 دقیقه ورزش به طور خفیف و 75 دقیقه ورزش شدید در هفته به طور قابل توجهی در کاهش فشار خون موثر است

2:کاهش مصرف سدیم دومین درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا 

کاهش مصرف سدیم دومین درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا

برای کنترل فشار خون باید محدودیت‌هایی را در رژیم غذایی خود اعمال کنید. نمک از جمله ادویه‌هایی است که در برنامه غذایی افراد جای دارد، این ادویه به علت داشتن سدیم فراوان باعث افزایش فشار خون می‌شود، پیشنهاد می‌شود که مصرف سبزیجات و غذاهای تازه را جایگزین نمک و غذاهای فرآوری شده بکنید.ئکاهش مصرف این ماده غذایی بسیار در کنترل و کاهش فشار خون شما موثر است.

3:کمتر الکل مصرف کنید

کمتر الکل مصرف کنید
درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا

مصرف الکل رابطه‌ی بسیار مهمی با فشار خون دارد. مصرف زیاد الکل می‌تواند باعث افزایش وزن، افزایش ترشح هورمون‌های استرسی و تحریک سیستم عصبی شود که هرکدام از این موارد سبب افزایش فشار می‌شود. هرچقدر که می‌توانید مصرف آن را کاهش داده و در صورت امکان متوقف کنید. این روش سومین راه حل پیشنهادی ما برای درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا است.

4:در رژیم غذایی خود غذاهای حاوی پتانسیل بیشتری را قرار دهید

در رژیم غذایی خود غذاهای حاوی پتانسیل بیشتری را قرار دهید

رژیم‌های غذایی مدرن بر افزایش میزان سدیم تمرکز دارند که این نوع رژیم برای سلامت بدن توصیه نمی‌شود.رژیم‌های غذایی برای بدن مفید است که در آن تعادل مناسبی بین مقدار سدیم و پتاسیم باشد. این نوع رژیم‌ها با مصرف غذاهای طبیعی و تازه و جلوگیری از مصرف غذاهای قرآوری شده محقق می‌شود.

غذاهایی که سرشار از پتاسیم هستند ،شامل موارد زیر است:

سبزیجات مخصوصاً سبزیجات برگ دار، گوجه فرنگی، سیب زمینی و سیب زمینی شیرین

میوه، از جمله خربزه، موز، آووکادو، پرتقال و زردآلو، ماهی تن و ماهی قزل آلا، آجیل و دانه‌ها، لوبیا، لبنیات ، مانند شیر و ماست

خوردن مواد غذایی فوق می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند و درمان خانگی موثری به شمار می‌رود .

5:کنترل استرس به عنوان پنجمین درمان خانگی فشار خون بالا 

کنترل استرس به عنوان پنجمین درمان خانگی و طبیعی فشار خون بالا

استرس عامل اصلی افزایش فشار خون است. استرس به تنهایی تاثیر مخربی بر روی فعالیت‌های بدن و کارکرد بدن می‌گذارد. علاوه بر این، شخص مضطرب برای رفع اضطراب خود، ممکن است الکل و یا دیگر مواد غذایی که بر روی فشار خون موثر است را مصرف کند و این امر تاثیر دوچندانی بر روی فشار خون او می‌گذارد. شما باید استرس خود را به درستی مدیریت کنید. برای این منظور شما می‌توانید از موسیقی‌های آرامش بخش استفاده کنید. همچنین به عنوان دومین راه حل برای بهبود استرس خود می‌توانید کمتر کار کنید. کار زیاد و موقعیت‌های استرس زا در کار به طور کلی با فشار خون بالا ارتباط دارد.

6: شکلات تلخ یا کاکائو بخورید

شکلات تلخ یا کاکائو بخورید

شکلات تیره و پودر کاکائو سرشار از فلاونوئیدها هستند ،این‌ها ترکیبات گیاهی هستند که باعث رقیق شدن رگ‌های خونی می‌شوند. با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که کاکائو غنی از فلاونوئید چندین نشانگر سلامت قلب را در کوتاه مدت، از جمله کاهش فشار خون بهبود می‌بخشد. بهتر است از پودر کاکائو غیر قلیایی استفاده کنید، که میزان فلاونوئید در آنها زیاد است و قند اضافه‌ای ندارد.

7:کاهش وزن

کاهش وزن

اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن می‌تواند تاثیر زیادی در سلامت قلب شما ایجاد کند. معمولا افرادی که دارای اضافه وزن هستند دارای چربی بیشتری در بدن خود هستند که این عامل می‌تواند سبب افزایش مقاوت بدن به انسولین شود و از طرفی می‌تواند باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی همراه با ترشح هورمون‌های استرسی شود که هردوی آن‌ها به افزایش فشار منجر می‌شوند. طبق یک مطالعه سال 2016، از دست دادن 5٪ از بدن شما می‌تواند فشار خون را به میزان قابل توجهی پایین بیاورد.

8:سیگار نکشید

 

یکی از علل توصیه به ترک سیگار این است که این عادت یک عامل خطرناک برای بیماری‌های قلبی است. هر پک سیگار باعث افزایش جزئی ، موقت فشار خون می‌شود. مواد شیمیایی موجود در دخانیات نیز به عروق خونی آسیب می‌رسانند. با کمال تعجب، مطالعات ارتباط مستقیمی بین سیگار کشیدن و فشار خون بالا پیدا نکرده‌اند. شاید به این دلیل است که سیگاری‌ها با گذشت زمان تحمل شان افزایش می‌یابد. اما از آنجا که هم سیگار کشیدن و هم فشار خون بالا، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد ، ترک سیگار می‌تواند به برطرف کردن این خطر کمک کند.

9:مصرف شکر و کربوهیدرات تصفیه شده را حذف کنید

کربوهیدرات‌های تصفیه شده، به ویژه قند، ممکن است فشار خون را افزایش دهند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های کم کربوهیدرات به کاهش سطح فشار خون شما کمک کند. مصرف نوشابه تاثیر بسیار زیادی بر افزایش سطح فشار خون شما دارد. این پرهیز غذایی به عنوان یکی دیگر از درمان‌های خانگی و طبیعی فشار خون بالا مطرح می‌شود.

10: خوردن انواع توت‌ها

یکی دیگر از درمان‌های خانگی و طبیعی فشار خون بالا مصرف توت می‌باشد. توت‌ها سرشار از پلی فنول هستند‌، که می‌تواند به کاهش فشار خون و خطر کلی بیماری قلبی کمک کند. شما می‌بایست در هنگام خوردن چای مصرف توت خشک شده را جایگزین قند و شیرینی جات کنید.

سیگار نکشید

11: تمرین‌های آرامش بخش انجام دهید و نفس عمیق بکشید

نفس عمیق باعث کاهش استرس می‌شود. مدیتیشن و تنفس عمیق می‌توانند سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال کنند، این به کاهش سرعت ضربان قلب و کاهش فشار خون کمک می‌کند. در یک مطالعه، از شرکت کنندگان خواسته شد که در طی 30 ثانیه شش نفس عمیق بکشند یا به مدت 30 ثانیه به راحتی بنشینند. کسانی که نفس عمیق  می‌کشیدند فشار خونشان بیشتر از کسانی که فقط نشسته بودند پایین امده بود.

12. غذاهای سرشار از کلسیم بخورید

کلسیم یکی از موادی است که در ساختار استخوان وجود دارد. رژیم‌های غذایی سرشار از کلسیم با سطح فشار خون سالم مرتبط هستند. مصرف به اندازه کلسیم می‌تواند باعث کاهش فشار شود اما مصرف بیش‌ از حد آن سبب افزایش فشار می‌شود، پس باید در مقدار مصرف روزانه آن احتیاط کرد. کلسیم را می‌توان از طریق سبزی‌های برگ تیره و همچنین لبنیات دریافت کرد. برای اکثر بزرگسالان، توصیه می‌شود 1000 میلی‌گرم کلسیم در روز مصرف کنند و برای زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال، 1200 میلی گرم در روز توصیه شده است.

13: مکمل‌های طبیعی مصرف کنید

برخی مکمل‌های طبیعی به کاهش فشار خون کمک کنند. در اینجا برخی از مکمل‌های اصلی آورده شده است:

عصاره سیر، پروتئین آب پنیر، روغن ماهی

14: غذاهای سرشار از منیزیم بخورید

منیزیم نیز می‌تواند نقش مهمی در کنترل فشار خون داشته باشد. منیزیم یک ماده معدنی است که در عملکرد قلب و عروق مهم است. تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مناسب منیزیم می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. منیزیم به افزایش واکنش‌های آنزیمی مرتبط با تنظیم فشار خون کمک می‌کند و همچنین می‌تواند به کنترل التهاب و تنش عضلات عروقی کمک کند که این موارد همگی به کاهش فشار خون منجر می‌شوند. می‌توانید منیزیم را در رژیم غذایی خود با سبزیجات، لبنیات، حبوبات، مرغ، گوشت و غلات کامل وارد کنید.

15:مصرف عسل

عسل حاوی مواد آنتی اکسیدان و دارای ویژگی‌های ضد التهابی است که می‌توانند به کنترل فشار خون کمک کنند. با این حال، مصرف عسل باید به اندازه باشد تا باعث افزایش وزن نشود، از سوی دیگر افرادی که مشکلاتی مانند قندخون بالا دارند، مصرف عسل با مشورت پزشک متخصص توصیه می‌شود.

16:لیموترش، موز، فلفل قرمز

لیموترش ، موز،فلفل قرمز

  1. لیمو ترش: مطالعات نشان داده‌اند که مصرف لیمو ترش ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. این مواد حاوی ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند فلاونوئیدها هستند که می‌توانند به بهبود عملکرد عروق و کاهش فشار خون منجر شوند.
  1. فلفل قرمز: گفته می‌شود که مصرف فلفل قرمز می‌تواند به افزایش جریان خون و کاهش فشار خون کمک کند. مواد فعال موجود در فلفل قرمز مانند کاپسایسین ممکن است به گشودگی عروق و کاهش فشار خون منجر شوند.

  2. موز: موز حاوی پتاسیم است که یکی از مواد معدنی مهمی است که برای کنترل فشار خون ضروری است. مصرف موز ممکن است به متعادل کردن سطح پتاسیم در بدن کمک کند و در نتیجه، به کاهش فشار خون کمک کند.

 سوالات متداول:

برای فشار خون بالا چی خوبه؟

مدیریت وزن، کنترل استرس، ورزش منظم و … البته به خاطر داشته باشید همیشه مهم است که با پزشک خود مشورت کنید و راهکارهای مناسب برای وضعیت شما را بررسی کنید.

آیا درمان خانگی برای فشار خون بالا کافی است؟

برای بعضی افراد ممکن است کافی باشد ولی برای همه خیر. بعد از متوجه شدن علائم خانگی حتما به پزشک مراجعه کنید تصمیم گیری برای درمان به عهده پزشک متخصص است. 

 

سخن پایان

درمان خانگی فشار خون بالا می‌تواند با اقدامات ساده و تغییراتی در روزمره شروع شود. انتخاب یک رژیم غذایی سالم و پر از میوه‌ها، سبزیجات و مواد غذایی پر از پتاسیم و فیبر، همراه با کاهش مصرف نمک و چربی، می‌تواند مفید باشد. ورزش منظم، مدیریت استرس و استفاده از تکنیک‌های تنفسی و آرامش آور نیز اهمیت دارند. اما نکته مهم آن است که پس از بروز علائم فشار خون بالا سریعا برای درمان به پزشک مراجعه کرد 

دیدگاهتان را بنویسید