شریعتی ، بالاتر از میرداماد ، خیابان منظرنژاد ، پلاک53 ، واحد9،کلینیک قلب دکتر ضربان

سوزش پشت قلب

هر آنچه باید در مورد درد و سوزش پشت قلب بدانیم

علل مختلفی باعث درد و سوزش پشت قلب و قفسه سینه می‌شوند. از جمله عوامل ایجادکننده این درد می‌توان به سیستم گوارش، قلب، ریه و دیگر قسمت‌های بدن اشاره کرد.

زمانی که به طور ناگهانی با درد و سوزش در قلب و قفسه سینه مواجه شدید؛ در صورت ادامه‌دار بودن، برای انجام مراقب‌های اضطراری نزد پزشک بروید.

درد و سوز پشت قلب، قفسه سینه و قسمت بالای کمر به طور هم‌زمان می‌تواند خطرناک باشد و احتمالاً قلب در ایجاد درد مؤثر باشد. بنابراین بی‌توجهی به این درد گاهی علاوه بر ایجاد مشکلات جدی، ممکن است وضعیت بیماری را از شرایط معمولی به شرایط حاد تغییر دهد.

سوزش پشت قلب

آنچه در این مقاله می خوانید :

درد و سوزش پشت قلب و علائم آن

قلب مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عضو بدن و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. و دردهای خفیف در این ناحیه را باید جدی گرفت؛ ممکن است این دردها عامل ایجاد بیماری‌های قلبی که در صورت عدم درمان منجر به سکته قلبی و عوارض دیگر شود.

برای آشنایی با علت اصلی سوزش پشت قلب و قفسه سینه و راه‌های درمان خانگی ادامه مطلب را حتماً مطالعه کنید.

سوزش پشت قلب به علت تحریک مری، توسط اسید معده است. این بیماری دلیل سوزش در بالای قفسه سینه و استخوان سینه می‌شود. سوزش قلب عصبی بر خلاف نامش ارتباطی به قلب ندارد؛ اما بعضی از علائم آن به حمله قلبی شباهت دارد.

سوزش پشت قلب و قفسه سینه با دلایل عصبی هنگام غذاخوردن شروع و شب‌ها افزایش پیدا می‌کند. مدت‌زمان این درد از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد.

گاهی اوقات سوزش و درد در قفسه سینه یا پشت قلب به‌صورت تدریجی یا پس از یک آسیب ناگهانی شروع شده؛ و باگذشت زمان بدتر می‌شود. سوزش پشت قلب و درد بیشتر در یک طرف قفسه سینه و یا هر دو طرف پیش می‌آید.

برخی از دلایل دردهای قلب و قفسه سینه نیاز به مراقبت پزشکی دارند؛ ولی برخی علت‌ها باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

این درد با بعضی از علائم زیر همراه است:

⦁ درد خسته‌کننده در یک یا دو طرف کمر و قفسه سینه که گاهی به شانه‌ها را نیز درگیر می‌کند.

⦁ سوزش و درد تند؛ مانند برق‌گرفتگی که این سوزش در امتداد دنده‌ها به قفسه سینه کشیده شده و با حرکت‌کردن دردآور می‌شود.

⦁ توانایی انجام فعالیت‌های روزمره مانند رانندگی، ورزش، پوشیدن لباس به دلیل سفتی عضلانی ، درد و سوزش در بالای کمر، قفسه سینه کاهش پیدا می‌کند.

⦁ به‌جای درد در قفسه سینه، فشار یا سیری حس می‌شود.

⦁ احساس درد زمان نفس‌کشیدن و مشکل در تنفس عمیق.

⦁ نقطه‌های دردناک در قسمت بالای کمر و قفسه سینه که با لمس شعله‌ور شده و ناحیه‌های اطراف را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

⦁ در امتداد ستون فقرات، کمر و قفسه سینه، بی‌حسی یا سوزش احساس می‌شود.

⦁ در ناحیه گردن و بازوها احتمال دارد دچار درد خفیف و تند شوید. که با بی‌حسی، ضعف و مورمورشدن همراه است.

⦁ حرکت درد بین یا در امتداد دنده‌ها

⦁ خلط در گلو

⦁ تغییر در صدا

⦁ سخت‌شدن بلعیدن

⦁ داشتن مزه اسیدی، تلخ، گرم در پشت گلو

⦁ احساس درد در زمان نفس‌کشیدن و خوابیدن

علت‌ سوزش پشت قلب و درد قفسه سینه

درد و سوزش پشت قلب عوامل مختلفی دارد؛ برخی از این عوامل جان فرد را به خطر می‌اندازد و برخی با انجام روش‌های خودمراقبتی خانگی به کاهش درد کمک می‌کند.

برخی از این علت‌ها عبارت‌اند از:

⦁ دلایل مختلف درد و سوختن پشت قلب و قفسه سینه مشکلات سیستم گوارش مانند رفلاکس، زخم معده، سوءهاضمه، لوزالمعده، سنگ کیسه صفرا

⦁ درد و سوزش پشت قلب به دلیل مشکلات قلبی مانند آنژین صدری، حمله قلبی، پرولاپس، پریکاردیت، آنوریسم آئورت، میوکاردیت

⦁ درد به دلیل مشکلات روحی حملات هراس و اضطراب

⦁ درد به علت بیماری‌های تنفسی از جمله آسم، روی‌هم افتادگی ریه، آمبولی، فشار خونریزی

⦁ درد در اثر آسیب‌های عضلانی مانند دنده‌های آسیب‌دیده و کوستوکندریت

کدام یک از بیماری‌های قلبی باعث درد و سوزش پشت قلب می‌شوند؟

بیماری‌های مختلفی باعث ایجاد درد در قسمت قفسه سینه، بالای کمر و پشت قلب می‌شود.

عبارت‌اند از:

آنژین:

زمانی که عروق کرونری خون کافی به عضله قلب نرسانند؛ قلب را دچار اختلال می‌کنند. تنگی عروق کرونری قلب از علت‌های اصلی این بیماری است. در واقع آنژین نشانه یک بیماری قلبی عروقی است. درد سوزش پشت قلب و قفسه سینه از مهم‌ترین موارد آنژین است.

برخی از علائم آنژین:

⦁ حالت ضعف و خستگی

⦁ تعریق و حالت تهوع

⦁ احساس ضعف و مشکل در تنفس

ازآنجایی‌که علائم آنژین با حمله قلبی شبیه به هم هست باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

حمله قلبی:

زمانی که عضله قلب به علت نرسیدن خون کافی شروع به مردن می‌کند؛ حمله قلبی رخ می‌دهد. که علت آن مسدودشدن شریان‌های رساندن خون به قلب است. در واقع با مسدودشدن رگ و نرسیدن اکسیژن به قلب باعث ازبین‌رفتن بخش‌های آسیب‌دیده می‌شود.

علائم حمله قلبی

⦁ کشیده‌شدن درد از قفسه سینه به گردن و بازوها

⦁ مشکل در تنفس

⦁ عرق سرد و فشار در قفسه سینه

پریکاردیت:

التهاب و عفونت پرده‌های نازک اطراف قلب، پریکاردیت است. ضعیف‌شدن سیستم ایمنی بدن، جراحی قلب یا حمله قلبی منجر به التهاب این لایه‌نازک و آبکی می‌شود.

نشانه‌های پریکاردیت:

⦁ احساس اضطراب و خستگی

⦁ سرفه‌های خشک

⦁ ورم اندام‌های تحتانی

آنوریسم آئورت:

بزرگ‌ترین رگ در بدن انسان آئورت می‌باشد. بیماری آنوریسم زمانی اتفاق می‌افتد؛ که شریان آئورت ضعیف و خون در آن تجمع پیدا می‌کند. با پاره شدن آئورت ضعیف شده خونریزی خطرناکی اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات آنوریسم بدون درد اتفاق می‌افتد؛ اما گاهی با سوزش پشت قلب، درد در قفسه سینه، سرفه و مشکل در تنفس همراه است.

کدام یک از بیماری‌های غیر قلبی در ایجاد درد و سوزش پشت قلب نقش دارند؟

در بالای کمر و قفسه سینه دارای دنده‌های مشترک و در نزدیک یکدیگر هستند. که نقش اساسی در حفاظت از اندام‌های داخلی بدن مانند قلب، ریه و… دارند.

دلایل زیر می‌توانند منجر به درد و سوزش در پشت قلب، قفسه سینه و بالای کمر ایجاد کند. از جمله:

⦁ مشکلات در قسمت ستون فقرات:

بعضی‌اوقات در قسمت بالایی ستون فقرات مشکلاتی ایجاد شده، مانند گیرافتادگی عصب که در این ناحیه منجر به درد در قفسه سینه و سوزش پشت قلب می‌شود. در این شرایط با علائم دیگری از جمله اسپاسم عضلانی و سفتی در قسمت آسیب‌دیده مواجه می‌شوید.

⦁ بیماری‌های ریوی:

برخی از بیماری‌ها و مشکلات ریوی که در قفسه سینه و پشت قلب، درد ایجاد می‌کنند؟

پلوریسی، (عبارت است از عفونت لایه‌های پوشاننده ریه و التهاب قفسه سینه.) سرطان ریه، رشد تومورها و عفونت لایه‌های پوشاننده ریه در این ناحیه ممکن است؛ باعث درد و سوزش در پشت قلب و قفسه سینه شود. گاهی اوقات مشکلات ریوی منجر به درد هنگام تنفس می‌شود.

⦁ افزایش سوزش در معده

سوزش در سر دل و سوزش به دلیل حمله قلبی گاهی به دلیل علائم شبیه به یکدیگر با هم اشتباه گرفته می‌شوند.

در هر دو این بیماری‌ها سوزش در قلب احساس می‌شود. بعضی افراد با داشتن آنفولانزا این سوزش را حس کرده‌اند.

گاهی علت سوزش قلب، به اندام‌های جلوی قفسه سینه ارتباط دارد. با برگشتن محتویات و اسید معده به مری، سوزش و درد در قسمت معده، پشت قلب، قفسه و استخوان‌های سینه،شکم و کمر ایجاد می‌شود.

سوزش سر دل معمولاً هنگام غذاخوردن یا عصر افزایش پیدا می‌کند. و باعث احساس مزه اسیدی در دهان می‌شود. از علل ایجادکننده این سوزش می‌توان به چاقی، بارداری، اضافه‌وزن، مرکبات، غذاهای تند و چرب اشاره کرد.

⦁ سوزش به دلیل پلوریسی

پلوریسی در اثر عفونت پرده اطراف ریه و قفسه سینه ایجاد می‌شود. در حالت کلی این پوست‌ها در کنار هم حرکت می‌کنند؛ اما با عفونت در این لایه‌ها و با ساییده شدن لایه‌ها به یکدیگر درد و سوزش ایجاد می‌شود. این بیماری شامل دو قسمت نوع خشک و مرطوب است. پلوریز به دلیل سرطان‌ها، عفونت‌ها، شرایط خودایمنی به وجود می‌آید.

نشانه پلوریز عبارت‌اند از:

⦁ سرفه

⦁ مشکل در تنفس

⦁ تب

⦁ کاهش وزن

⦁ درد به دلیل وجود سنگ در کیسه صفرا:

مایعات گوارشی در اندامی به نام کیسه صفرا ذخیره می‌شوند. دلیل ایجاد سنگ صفرا، سفت‌شدن مایعات در کیسه صفرا می‌باشد.
آنزیم‌های ساخته شده توسط کبد در کیسه صفرا جمع شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کنند. گاهی این بیماری علائم ندارد؛ اما در موارد شدید باعث ایجاد درد در قسمت شکم و با انتقال به پشت قفسه سینه‌سوزش قلب را به همراه دارد.

⦁ فشرده‌سازی یا عفونت عصب:

در ناحیه ستون فقرات با فشرده‌شدن یا عفونت عصب نخاعی باعث فتق دیسک یا رشد غیرطبیعی استخوان می‌شود. که درد عصب از بخش بالای کمر به سمت قفسه سینه همراه دارد.

⦁ بیماری‌ها در بخش‌های داخلی بدن

بیماری‌های مختلفی در قلب و ریه‌ها باعث درد و سوزش پشت قلب مو اثر می‌شوند. گاهی عوامل مختلفی در ایجاد درد مؤثر هستند.

⦁ اختلال در عضلات

عفونت و فشار به عضلات قسمت بالایی کمر و قفسه سینه موجب گرفتن عضلات می‌شود. درد در یک عضله سایر عضلات را نیز درگیر می‌کند. همچنین با عفونت و التهاب رابط‌ها، و تاندون‌ها منجر به ایجاد درد در قفسه سینه و بالای کمر می‌شود.

⦁ التهاب غضروف

غضروف‌ها دنده‌ها را به استخوان‌های جناغ سینه وصل می‌کنند. با فشار و ضربه باعث التهاب این ناحیه می‌شود. که با افزایش تنفس و عطسه یا سرفه، و سوزش پشت قلب و قفسه سینه همراه است.

⦁ گاستروپارزی:

گاستروپارزی به دلیل مشکل در کارکرد عضله دیواره مری ایجاد می‌شود. مری وظیفه انتقال و جلو راندن مواد غذایی به داخل معده را دارد. در صورت کم‌تحرک شدن، و اختلال در عضله غذا نیز به‌درستی وارد معده نمی‌شود.

علائم گاستروپارزی:

⦁ احساس تهوع

⦁ حس سیری و کم‌شدن اشتها

⦁ کم‌شدن غیرطبیعی وزن

⦁ نفخ شکم

⦁ کاهش قند

⦁ آمبولی ریه

مسدودشدن رگ‌های خونی در ریه، در اثر ایجاد لخته خون در رگ‌ها است. لخته‌شدن خون، در سیاهرگ قسمت‌های پایینی بدن که از شریان قلب عبور می‌کند رخ می‌دهد.

علامت‌های آمبولی ریه:

⦁ مشکل در تنفس با انجام حرکات شدید

⦁ سرفه همراه با خونریزی

⦁ ضربان بالا یا نامنظم قلب

⦁ سرگیجه

⦁ آسم

آسم به دلیل انسداد در نایژک‌ها اتفاق می‌افتد. انتقال‌دهنده هوا همان نایژک‌ها هستند. زمانی که مسدود می‌شوند تنفس با مشکل روبه‌رو می‌شود.

علائم آسم:

⦁ سرفه‌کردن

⦁ خستگی

⦁ مشکل در خواب

⦁ استرس

بیماری‌های روانی نیز گاهی در سوز پشت قلب و قفسه سینه تأثیر دارند. حمله عصبی مانند حمله قلبی است؛ به همین دلیل حتماً نزد پزشک متخصص بروید.

⦁ ذات‌الریه

ذات‌الریه (پنومونی) التهابی است که موجب ورم ریه‌ها و تجمع مایع می‌شود؛ قارچ و ویروس‌ها باعث این بیماری می‌شوند.

برخی از علائم ذات‌الریه:

⦁ سرفه زیاد

⦁ مشکل در تنفس

⦁ خلط

⦁ حالت تهوع

⦁ فتق هیاتال

زمانی که قسمتی از معده از راه سوراخ در دیافراگم وارد قفسه سینه می‌شود.

علائم فتق هیاتال

⦁ نفخ شکم

⦁ آروغ‌زدن

⦁ احساس تلخی در گلو

⦁ درد در مری و معده

⦁ زخم معده

روش‌های درمان درد و سوزش پشت قلب

ابتدا باید برای تشخیص علت درد و سوزش پشت قلب آزمایش داده شود. سپس متخصص بیماری‌های قلب و عروق با دارو و روش‌های درمانی را مشخص می‌کند. درصورتی‌که بیماری‌های قلبی خفیف باشند، درمان دارویی به بهبود درد کمک می‌کند.

اما گاهی گرفتگی عروق، حمله قلبی و…باعث سوختن پشت قلب می‌شوند. در پاسخ به سوال راه های تشخیص گرفتگی رگ قلب می توان گفت که با استفاده از روش استندگذاری، آنژیوگرافی و با عمل قلب باز و بسته به درمان این بیماری‌ها می‌پردازند.

برای رفع درد و سوزش پشت قلب و بخش‌های قفسه سینه، از مصرف خودسرانه داروها بدون نسخه پزشک پرهیز کنید. شاید با مصرف خودسرانه این داروها علائم درد و سوزش را به طور موقت رفع کنند؛ اما به درمان اصلی بیماری کمک نمی‌کند. گاهی حمله قلبی عامل ایجاد درد و سوزش است، و نیاز به اقدامات فوری برای پیشگیری از حمله مجدد است.

داروهای رفع سوزش پشت قلب

آنتی‌اسیدها باعث چسباندن اسید اضافی معده و مری را می‌پوشاند. و قبل از خواب و بعد از خوردن غذا مورداستفاده قرار می‌گیرد.
داروی هیستامین H۲، برای توقف تولید اسید معده که به‌خاطر وجود هیستامین است. که با کاهش تولید اسید علائم درد و سوزش کاهش می‌دهید.

برخی از داروهای مسدودکننده اسید عبارت‌اند از:

داروی سایمتیدین

داروی رانیتیدین

داروی فاموتیدین

داروهای پمپ پروتون منجر با توقف و کنترل اسید معده می‌شود. که این داروها عبارت‌اند از:

داروی امپرازول

داروی رابپرازول

داروی پنتاپرازول

داروی لانسوپرازول

داروی اسموپرازول

باید داروهای مسدود کننده اسید را تا زمانی که پزشک تجویز کرده حتی در صورت نداشتن علائم هم به طور منظم مصرف کنید؛ تا به بهبود علائم شما کمک کند.

روش‌های خانگی درمان سوزش پشت قلب

⦁ افزایش تعداد وعده‌های غذایی و جلوگیری از پرخوری

⦁ پرهیز از خوردن غذا قبل از خوابیدن

⦁ از مصرف آسپرین، ایبوپروفن، الکل و کافئین دوری کنید.

⦁ کنار گذاشتن مصرف دخانیات

⦁ سر تخت را هنگام استراحت بالا بیاورید؛ تا با ماندن اسید در معده از رفلاکس جلوگیری کند.

⦁ استفاده از پیاز پخته شده به‌جای خام
(خوردن پیاز خام باعث رفلاکس اسید، و افزایش سوزش پشت قلب و قفسه سینه می‌شود، و با تحریک پوشش مری درمان سوختن پشت قلب را با مشکل مواجه می‌کند.)

⦁ متعادل نگه‌داشتن وزن

⦁ مصر کم و به‌اندازه کربوهیدرات

درمان سوزش پشت قلب با طب سنتی

در طب سنتی، گیاهان و داروهای طبیعی را برای کاهش و درمان سوزش پشت قلب و قفسه سینه مفید می‌دانند.

نمونه این گیاهان‌ دارویی عبارت‌اند از:

⦁ بابونه: چای بابونه موجب تسکین‌دهنده دستگاه گوارش است.

⦁ زنجبیل: زنجبیل از جمله گیاهان دارویی که برای بهبود سوختن پشت قلب و قفسه سینه استفاده می‌شود.

⦁ شیرین‌بیان: شیرین‌بیان با افزایش پوشش مخاطی مری موجب کاهش اثرات اسید معده می‌شود.

علاوه بر گیاهان دارویی ذکر شده گیاهان گل ختمی، چای پاپایا و رازیانه با کمک به هضم‌شدن غذا و سوزش قلب عصبی را از بین می‌برند.

نحوه تشخیص سوزش قلب چگونه است؟

در صورت استمرار سوزش پشت قلب برای مدت طولانی ممکن است پزشک برای تشخیص ارتباط سوزش قلب با رفلاکس، روش‌های تشخیص ریز را پیشنهاد می‌دهد:

⦁ سونوگرافی برای مشخص‌کردن شرایط و شکل مری و معده

⦁ آندوسکوپی: روی یک لوله انعطاف‌پذیر دوربین کوچکی برای نشان‌دادن داخل دستگاه گوارش تعبیه شده است. برای تعیین دقیق اختلال و مشکلات در مری از آندوسکوپی استفاده می‌شود. گاهی حین آندوسکوپی نمونه بافتی نیز گرفته می‌شود.

⦁ آزمایش پروب متحرک اسید: در این روش با قراردادن مانیتور اسید در مری و به یک رایانه در اطراف کمر وصل می‌شود. و برگشت اسید به مری را مشخص می‌کند.

⦁ برای سنجیدن فشار و حرکت در مری، آزمایش حرکتی مری انجام می‌شود.

⦁ آزمایش با اشعه ایکس: با نوشیدن محلول سوسپانسیون باریم، قسمت داخلی سیستم گوارش فوقانی (معده و مری) شما را می‌پوشاند. با استفاده از این پوشش به پزشکان می‌توانند نقص سیستم گوارش شما را ببینند.

⦁ آزمایش مانومتری مری (تحرک مری): با قراردادن کاتتر در مری میزان فشار حرکت را اندازه‌گیری می‌کند.

⦁ آزمایش الکتروکاردیوگرام: برای مشخص‌کردن این که آیا قلب علت سوزش و درد شماست؛ باید این آزمایش را انجام دهید.

وقتی پشت قلبم میسوزه کی به دکتر مراجعه کنم؟

هنگام بروز درد شدید در قسمت بالای کمر و قفسه سینه که همراه با نشانه‌هایی مانند درد در بازوها، مشکل در تنفس و فک، حتماً با مراجعه به اورژانس از عوارض احتمالی پیشگیری کنید. گاهی اوقات درد در قفسه سینه از نشانه‌های حمله قلبی می‌تواند باشد.

با داشتن علامت‌های زیر به پزشک مراجعه کنید:

⦁ سوزش در سینه‌ها که هفته‌ای دومرتبه ایجاد می‌شوند. عدم رفع درد حتی با مصرف داروهای مسکن و ضددرد

⦁ اختلال در بلع

⦁ داشتن استفراغ و تهوع

⦁ کاهش وزن و لاغری به دلیل کم‌اشتها شدن و اختلال ایجاد شده در غذاخوردن

سوختن قلب عصبی بعضی وقت‌ها باعث مشکلات جبران‌ناپذیری برای سلامتی می‌شود. مشکلات در تنفس، سوزش و التهاب شدید قلب، کوچک‌شدن مری، سرفه و مری بارت ارتباط دارد که دلیل رشد تومورهای سرطانی هستند.
حتماً برای درمان نزد بهتر متخصص مراجعه کنید.

اگر به مشکلات زیر دچار شدید حتماً با پزشک خود در میان بگذارید.

⦁ برطرف‌نشدن دل‌درد

⦁ سوزش در پشت قلب و قفسه سینه شدید که به طور دائم اتفاق می‌تفتد.

⦁ کم‌شدن وزن به طور ناگهانی

⦁ مصرف دارو ضد اسید برای مدت‌زمان طولانی و رفع‌نشدن علائم سوزش قلب

⦁ بعد از استفاده داروهای تجویزی توسط دکتر، همچنان علائم سوزش در قلب را دارید.

⦁ درد و ناراحتی زندگی و فعالیت‌های روزانه شما مختل کرده است.

عارضه‌های سوزش پشت قلب و قفسه سینه

نادیده‌گرفتن سوزش پشت قلب باعث تکرار سوزش، التهاب و ایجاد زخم در مری می‌شود. که می‌تواند باعث خونریزی و عوارض جبران‌ناپذیری شود.
رفلاکس اسید با ایجاد تغییر در سلول‌هایی که اطراف مرسی را پوشش می‌دهند. منجر به ایجاد حالتی با نام مری بارت می‌شود که با افزایش خطر سرطان مری همراه است.

درمان سوزش سینه با جراحی

جراحی برای چه بیمارانی گزینه مناسبی است؟

⦁ برای کسانی که با درمان دارو بهبود پیدا نکردند.

⦁ کسانی که به مری بارت مبتلا هستند.

⦁ افراد مبتلا به ریفلاکس شدید، که باعث ذات‌الریه (خس‌خس‌کردن ریه)، خشونت صدا می‌شود.

روش‌های زیادی برای جراحی ریفلاکس مری موجود است. فوندوپلیکاسیون یکی از این روش‌‌ها است؛ معده را در قسمت پایین مری شکاف می‌دهد تا از این طریق اسفنکتر تحتانی مری برداشته و دریچه فیزیولوژیک جایگزین شود.

نوشیدنی‌ها و غذاهایی که می‌توانند سوزش قلب را افزایش دهند:

⦁ پیازها

⦁ میوه‌های جزء دسته مرکبات

⦁ غذاهای چرب

⦁ گوجه‌فرنگی

⦁ محصولات از خانواده گوجه‌فرنگی

⦁ الکل

نوشیدنی‌ها مانند نوشابه، دلستر

⦁ نوشیدنی‌های داری کافئین

⦁ آب مرکبات

⦁ شکلات‌های نعنایی تند

سبک زندگی هر فرد و مواد غذایی که استفاده می‌کند در سوزش قلب عصبی تأثیر دارد. ترک‌نکردن برخی از عادت‌های سبک زندگی، درمان سوزش قلب با مشکل مواجه می‌کند. از جمله این عادت‌ها:

⦁ چاقی و اضافه‌وزن

⦁ کشیدن سیگار

⦁ داشتن استرس

⦁ پوشیدن کمربند و لباس تنگ

ارتباط سوزش پشت قلب با حمله قلبی در چیست؟

حمله قلبی با سوزش در قلب ارتباط ندارد. گاهی وقت‌ها افراد دارای سوزش قلب، تصور می‌کنند که به حمله قلبی دچار شده‌اند. به دلیل این که علائم شبیه هم هستند.

علائم حمله قلبی:

⦁ ناراحتی و درد شدید و غیرقابل‌تحمل قفسه سینه

⦁ ایجاد مشکل در تنفس

⦁ ضعف شدید

⦁ درد یا ناراحتی در بازو و فک

⦁ سرگیجه و غش‌کردن (سینکوپ)

⦁ تپش قلب

⦁ پایین آمدن سطح هوشیاری

⦁ حالت تهوع و استفراغ

چرا درمان سوزش قلب عصبی اهمیت دارد؟

تحقیقات نشان داده، یکی دیگر از عوامل سوزش پشت قلب و سوزش قلب عصبی استرس (به دلیل افزایش اسید معده) است. این که هنوز استرس در افزایش اسید معده تأثیر دارد یا خیر، مشخص نیست.

استرس گاهی تغییر در مغز و افزایش گیرنده‌های درد که در افزایش اسید معده می‌توانند تأثیر داشته باشند. همچنین تولید موادی به نام پروستاگلاندین کاهش می‌دهد. (پروستاگلاندین موجب حفاظت از معده در برابر اثرات اسید می‌شود)

این عواملی که گفته شد می‌تواند ناراحتی را افزایش داده و دوره درمان سوختن پشت قلب و قفسه سینه را کند می‌کند.
راه‌های درمان سوزش پشت قلب و قفسه سینه به دلایل عصبی

راه‌های درمان سوختن پشت قلب و قفسه سینه به دلایل عصبی عبارت است از:

⦁ به‌کاربردن روش‌های مقابله و مدیریت استرس در زندگی روزمره به پیشگیری، درمان و کاهش سوزش پشت قلب و قفسه سینه کمک می‌کند.

⦁ ورزش و داشتن تحرک: ورزش‌کردن موجب افزایش هورمون‌های طبیعی بدن، کاهش وزن و فشار روی شکم می‌شود.

⦁ پرهیز از خوردن غذاهای تحریک‌کننده معده: از استرس دارید از خوردن غذاهای افزایش‌دهنده سوزش معده مانند شکلات، گوجه‌فرنگی، کافئین، غذاهای تند و جرب، مرکبات، و آب‌میوه‌ها پرهیز کنید.

⦁ خوابیدن کافی: یکی از کاهش‌دهنده‌های استرس خواب است؛ استرس کمتر می‌تواند مانع خواب شود. هنگام خواب و استراحت سرخود را بالاتر نگه دارید.

⦁ روش‌های آرامش‌دهنده اعصاب را انجام دهید:

از جمله این روش‌ها یوگا، تای چی، تصاویر هدایت شده، موسیقی، تای چی انجام دهید.

⦁ خندیدن و شاد بودن:

تماشای فیلم، کمدی، دورهمی هر فعالیتی که شادابی و خنده شما را فراهم آورد انجام دهید. زیرا یکی از روش‌های طبیعی و خانگی کاهش درد و سوزش پشت قلب و قفسه سینه، خنده است.

⦁ گفتن نه در کارهای روزانه:

برنامه‌ها و افرادی که در اولویت و برنامه شما جایی ندارند را رد کنید.

عوارض عدم درمان سوزش پشت قلب

بی‌توجهی به درمان سوزش قلب عوارض ریز را به همراه دارد:

1. آسیب‌دیدن مری

ازوفاژیت: تحریک و تورم پوشش مری در اثر اسید معده که بلع دردناک را به همراه دارد.

⦁ زخم مری

⦁ تنگی مری

⦁ مری بارت

2. افزایش مبتلا شدن به سرطان مری

3. پوسیدگی دندان‌ها (در اثر اسید معده)

سخن آخر

انواع بیماری‌های قلبی و غیر قلبی در سوزش و درد پشت قلب نقش دارند. که هر کدام درمان جداگانه‌ای دارد.

برخی افراد به دلیل ترس و هراس، با وجود درد و سوزش در پشت قلب و قفسه سینه پس از مراجعه به پزشک از ادامه روند درمان اجتناب می‌کنند. گاهی این درد و سوزش با دارو رفع می‌شود؛ اما در صورت‌ عدم به‌موقع درمان مشکلات جدی‌تری برای فرد به وجود می‌آورد.

سوزش پشت قلب به دلیل عوامل مختلفی ایجاد می‌شود؛ از حمله رفلاکس معده، آنژین، مشکلات و بیماری‌های قلبی و… از این عوامل هستند؛ که در بالا به طور کامل برایتان توضیح داده شد. در صورت استمرار علایم ذکر شده مانند درد و سوزش در پشت قلب، قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه، حالت تهوع، بی‌حسی… حتماً به پزشک متخصص مراجعه داشته باشید.

حتماً از روش‌های خانگی ذکر شده و با رعایت سبک زندگی سالم، برای رفع و پیشگیری از سوزش و درد پشت قلب به کار ببرید.