راههای کاهش فشار خون مینیمم؛ جلوگیری از خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی

یکی از وضعیت های اورژانسی مهم که به اقدامات سریع درمانی نیاز دارد، فشارخون بالا می باشد. فشار خون بالا ممکن است، سلامت فرد را به خطر انداخته و وی را با عواملی همچون اختلالات عروقی و مغزی مواجه سازد.

فشارخون بالا می تواند شامل بالا بودن عدد بزرگ (سیستولیک) و یا عدد کوچیکر (دیایستولیک) باشد. ما در ادامه به علت بالا بودن فشارخون مینیمم یا دیاستولیک، قطعی ترین راههای کاهش فشار خون مینیمم و درمان فشار خون بالا می پردازیم. بالا بودن فشارخون مینیمم می تواند زمینه ساز مشکلات عروقی، سکته های مغزی، نارسایی های قلبی، زوال عقل، اختلالات کلیوی، بینایی و… باشد.

راههای کاهش فشار خون مینیمم

فشار خون مینیمم بالا چیست و راههای کاهش فشار خون مینیمم کدام است؟

پیش از پرداختن به راههای کاهش فشار خون مینیمم، می بایست شما را با این اصطلاح بیشتر آشنا سازیم. فشارخون همان نیرویی می باشد که خون در زمان عبور از شریان ها به جداره رگ ها وارد می سازد. وجود فشارخون امری نرمال محسوب می شود و فرد بدون آن قادر به ادامه حیات نیست چرا که این فشار سبب تسهیل گردش خون و رسیدن آن به سراسر بدن می گردد.

اما چرا برخی از افراد به دنبال روش‌های کاهش فشارخون مینیمم هستند؟ فشار خون مینیمم به چه معنا است؟ در این راستا می بایست به دو مفهوم دیاستولیک و سیستولیک اشاره نماییم. زمانی که قلب به انقباض در می آید و خون را از طریق رگ اصلی آئورت به بدن هدایت می کند، فشاری تحت عنوان فشارخون سیستولیک ایجاد می شود.

برخلاف چرخه سیستولیک، در حین ایجاد فشار خون دیاستولیک، عضلات قلب شل می شوند. خون از طریق سیاهرگ ها به سمت قلب برمی گردد و دریچه رگ آئورت بسته می شود. اکنون لازم است ذکر کنیم که فشارخون مینیمم و ماکزیمم که برای غالب مردم شناخته شده است، به ترتیب همان فشار خون دیاستولیک و سیستولیک می باشند.

طبق آخرین دستاوردهای متخصصین قلب و عروق جهان، فشار خون بالای مرحله اول شامل یکی از موارد زیر می باشد:

 1. فرد فشار خون 12/9 تا 13/9 داشته باشد.
 2. فشار دیاستولیک بین 8 تا 9 داشته باشد.

فشار خون بالا در مرحله دوم نیز به شرح زیر است:

 1. فشار خون سیستولیک بالاتر از 14 باشد
 2. فشار خون دیاستولیک بالاتر از 8.9 باشد.

علت بالا بودن فشار مینیمم چیست؟

انواع علت بالا بودن فشار مینیمم، بسته به نوع آن متفاوت می باشند. افرادی که به دنبال راههای کاهش فشار خون مینیمم بالا هستند، می بایست با انواع فشارخون بالا آشنا شوند. افراد به موازات شناخت علت فشارخون بالا، قادر خواهند بود تا ضمن آگاهی بیشتری، جهت درمان بیماری خود اقدام نموده و روش‌های کاهش فشار خون مینیمم را پیدا کنند. اگر می خواهید بدانید که علت بالا بودن فشار مینیمم چیست، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

فشار خون اولیه؛ فشار خون بالای اولیه به مجموعه عوارضی گفته می شود که افراد بدون وجود بیماری های زمینه ای دچار آن می شوندو علت بالا بودن فشار مینیمم است. به بیان دیگر نمی توان برای آن علت دقیقی پیدا کرد. فشارخون مینیمم بالای اولیه در جوانان و بزرگسالان شایع بوده و می تواند به دلیلی عوامل اکتسابی مانند عدم تعادل در هورمون ها و سبک زندگی غلط باشد.

فشار خون ثانویه؛ همانطور که از نام این عنوان مشخص است، زمانی که فشار خون مینیمم بالا به دنبال عوامل زمینه ساز دیگر ایجاد شود، به آن فشار خون ثانویه گفته می شود. از جمله بیماری هایی که می توانند، زمینه را برای بروز فشارخون مینیمم بالا از نوع ثانویه فراهم نمایند، می توان به دیابت، بیماری کلیوی، بارداری، چاقی مفرط، پرکاری تیروئید، هیپرپلازی آدرنال، سندروم کوشینگ و… اشاره نمود. در چنین مواردی افرادی که به دنبال راههای کاهش فشار خون مینیم می باشند، بایستی بیماری اصلی را درمان یا کنترل کنند.

به طور کلی موارد زیر علت بالا بودن فشار مینیمم هستند:

 • بالا بودن وزن
 • سبک زندگی کم تحرک و نا سالم
 • مصرف بیش از حد سدیم و عدم مصرف کافی پتاسیم
 • استرس فیزیکی (کار زیاد و نداشتن استراحت) و استرس روانی
 • نداشتن خواب کافی

اهمیت استفاده از راههای کاهش فشار خون مینیمم

در این بخش قصد داریم تا اطلاعاتی من باب انواع روش های درمان قطعی فشار خون بالا را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم. مطالعات نشان داده اند که افراد مبتلا به فشارخون مینیمم بالا، چندین برابر بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند.

این جا است که انجام اقدامات درمانی مناسب، برای پیشگیری از بروز خطرات آتی ضرورت می یابد. برخی راههای کاهش فشار خون مینیمم را در ذیل این بخش ذکر می کنیم. فراموش نکنید که شما مجاز به استفاده از این روش های درمانی بدون تجویز پزشک نیستید.

 

راههای کاهش فشار خون مینیمم با دارو

دارودرمانی یکی از نخستین راههای کاهش فشار خون مینیمم می باشد. این داروها عمدتا شامل مسدود کننده های گیرنده بتا می باشند که هورمون های افزایش فشارخون موجود در بدن را بی اثر می نمایند. داروهای دیورتیک نیز از طریق افزایش جذب سدیم در لوله های ادراری و دفع آن، سبب کم شدن فشارخون مینیمم می شوند. مسدود کننده های گیرنده کلسیم از جمله داروهای کاهش فشارخون هستند که بنا به تصمیم پزشک تجویز می گردند. سایر انواع داروها ب شرح زیر می باشند.

مهار کننده های ACE: این دسته از داروها با مهار کردن عملکرد آنزیم تبدیل کننده آنژیوتاسین، مقدار این ماده را در بدن کاهشمی دهند. کم شدن سطح این ماده در بدن انسان، موجب شل شدن عروق می شود. لیزینوپریل، کاپتورپیل و…نمونه هایی از این داروها هستند که باعث کاهش فشار مینیمم می گردند.

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتاسین 2: این نوع از داروها مانند لوزارتان اثری مستقیم بر روی ماده آنژیوتاسین دارند و از ابن طریق به شل شدن رگ ها کمک می کند. عوارض جانبی این داروها برخلاف داروهای نوع اول که باعث خشکی پوست می شوند، شامل سرگیجه و گیجی می باشد.

مسدود کننده آلفا؛ این نوع از داروها علاوه بر شل کردن عروق خونی، موجب شل شده سایر عضلات مانند مثانه و غدد پروستات شده و به عنوان یکی از روش‌های کاهش فشارخون مینیمم شناخته می شوند.

آگونیست مرکزی؛ آگونیست های مرکزی به داروهایی می گویند که تاثیر خود را در مسیر هدایت پیام عصبی اعمال می کند. به بیان دیگر از رسیدن پیام عصبی مرتبط با فشارخون به مغز جلوگیری کرده و از این طریق باعث کاهش فشارخون مینیمم می گردد.

 

راههای کاهش فشار خون مینیمم با تغذیه مناسب

همانطور که می دانید، تغذیه ما با نوع عملکرد بدن تاثیر مستقیمی دارد. از همین رو افراد بایستی برای درمان قطعی فشار خون بالا، همزمان با شروع کردن فرآیند درمان خود نزد یک پزشک حاذق، به کارشناس تغذیه مراجعه کرده و رژیم غذایی خود را بر اساس وضعیتی که دارا است، تغییر دهد.

عمدتا پزشکان و متخصصان در وهله اول کاهش میزان مصرف سدیم در غذاها را توصیه می کنند. همچنین پزشکان کاهش مصرف غذاهای رستورانی، کنسروها، غذاهای پرچرب و شیرینیجات را به عنوان راههای کاهسش فشارخون مینیمم معرفی کرده و پیشنهاد می کنند که مواد فاقد چربی، میوه و سبزیجات دارای فیبر را جایگزین مواد مضر مذکور نمایید.

 

درمان قطعی فشار خون بالا با ورزش

ورزش یک راه درمانی فوق العاده برای تنظیم فشارخون بالا می باشد. شاید اکنون برایتان این سوال پیش بیاید که ورزش چگونه باعث منظم شدن فشارخون بالا می شود؟ آیا درمان قطعی فشار خون بالا با ورزش امکان پذیر است؟ در این رابطه بایستی اشاره کنیم که ورزش تاثیر موثر و مستقیمی بر فعالیت دستگاه گردش خون و قلب می گذارد.

زمانی که عملکرد قلب، تقویت گردد، پمپاژ خون با سهولت بیشتری انجام می شود. به عبارتی دیگر، ماهیچه های قلب تلاش کمتری برای انقباض انجام می دهند و نیروی متعالی به دیواره رگ ها وارد می گردد. از همین رو متخصصان ورزش را درمان قطعی فشار خون بالا می دانند. ورزش در کنار سایر روش های درمانی می تواند، افراد را از بروز خطرات جبران ناپذیر مصون بدارد.

توجه داشته باشید که انجام فعالیت های ورزشی زمانی درمان قطعی فشار خون بالا محسوب می شود که تحت نظر پزشک باشد چرا که همه انواع ورزش ها برای درمان فشارخون مفید نمی باشند. در قسمت زیر به برخی از رشته های ورزشی که نمونه هایی از روش‌های کاهش فشارخون مینیمم محسوب می گردند، اشاره می کنیم.

 • شنا کردن
 • دانس
 • آهسته دویدن
 • بسکتبال
 • تنیس
 • دوچرخه سواری

فراموش نکنید که انجام فعالیت های ورزشی می بایست به صورت کنترل شده و بدون ایجاد فشار بر بدن انجام شوند. در غیر این صورت، ورزش حتی ممکن است، فشارخون شما را به سطوح خطرناک نزدیک کند. به طور مثال استفاده از وزنه های بسیار سنگین و فعالیت های انفجاری مانند بوکس، دو میدانی، چتربازی، مسابقه اتومبیل رانی، کشتی و ورزش های این چنینی به طور معمول توصیه نمی شوند.

 

علائم بالا بودن فشار مینیمم

پیش از نیز نیز ذکر کردیم که فشارخون مینیمم بالا ممکن است، نشانه خاصی از خود بروز ندهد. از همین بررسی و چکاپ فشارخون خصوصا در سنین بالا از اهمیت بالایی برخوردار می باشد اما افرادی که به دنبال راههای کاهش فشار خون مینیمم می گردند، معمولا با یک سری علائم آزار دهنده مواجه هستند که به شرح ذیل می باشند.

نکته: توجه کنید که داشتن صرفا یک یا چند مورد از موارد زیر نمی تواند، به طور قطعی شما را مبتلا به فشارخون مینیمم بالا شناسایی نماید. تشخیص دقیق این عارضه تنها توسط پزشک متخصص میسر می باشد.

 • سردرد و سرگیجه
 • خون درماغ شدن های مکرر
 • خستگی و بی حوصلگی مفرط
 • درد در قسمت قفسه سینه
 • اختلال در بینایی و لخته های خون در چشم
 • مختل شدن تنفس و ضربان نامنظم
 • احساس نبض بیش از حد در گردن و گوش
 • وجود سلول های خونی در ادرار
 • اضطراب و داشتن تشویش
 • تعریق مفرط
 • گر گرفتگی صورت
 • اختلال در به خواب رفتن

عوارض نادیده گرفتن راههای کاهش فشار خون مینیمم

در قسمت های فوق به این نکته اشاره کردیم که عدم پیگیری روند درمان فشارخون بالا، زندگی افراد را به خطر می اندازد. اکنون شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که عوارض ناشی از نادیده گرفتن راههای کاهش فشار خون مینیمم چیست؟ در قسمت پایین برخی از پیامدهای ناگوار محتمل را ذکر می کنیم. توجه داشته باشید که افراد بعد از مواجه شدن با موارد زیر به اقدامات فوری جهت درمان نیاز دارند.

بیماری قلبی و عروقی

اختلالات سیستم گردش خون و فشارخون بالا دارای اثراتی متقابل می باشند. به صورتی که بیماری قلبی و عروقی علاوه بر دلیل، به عنوان پیامد ناشی از فشارخون بالا نیز معرفی می گردد. اختلالات عروق کرونری، بزرگ شدن قلب و سایر نارسایی های قلبی از جمله عوارض فشارخون بالا می باشند.

اختلالات کلیوی

همانطور که می دانید، کلیه در بدن انسان، نقش مهمی در تصفیه خون و دفع مواد زائد از آن دارد. همچنین لازم است ذکر کنیم که عروق خونی بسیار زیادی در کلیه وجود دارند. از همین جهت، در صورتی که بدن با هر گونه اختلال در فشارخون مواجه شود، عملکرد کلیه تحت تاثیر قرار می گیرد.

سکته مغزی مغزی

آسیب به مغز یکی دیگر از عوارض ناشی از نادیده گرفتن روش‌های کاهش فشارخون مینیمم می باشد چرا که خون رسانی به مغز از اهمیت بالایی برخوردار است و هر گونه اختلال در این امر، سبب تحت تاثیر قرار گرفتن عملکرد اجزای مختلف سیستم عصبی مرکزی می گردد. سکته مغزی و مبتلا شدن به زوال عقل نمونه هایی از مشکلات مغزی می باشند.

مشکلات بینایی

چشم ها دارای رگ های بسیار کوچک و ظریفی هستند که وظیفه دارند، مواد غذایی مورد نیاز را به آن برسانند. این عروق ظریف نسبت به تغییر فشارخون در رگ ها حساس بوده و ممکن است، فرد را با انواع مشکلات بینایی مواجه سازند. لذا جهت سلامت نعمت بزرگ بینایی، پزشکان تاکید بسیاری بر جدی گرفتن راههای کاهش فشار خون مینیمم دارند.

زوال عقل و دمانس زودرس

زوال عقل یکی از عوارض فشارخون بالای مینیمم می باشد. از همین رو توصیه می شود که افراد روش‌های کاهش فشارخون مینیمم بالا را جدی بگیرند. زوال عقل عموما به دنبال صدمات مغذی ایجاد می شود.

آنوریسم

آنوریسم به دنبال افزایش فشارخون و فشار به دیواره رگ ها ایجاد می شود. این اختلال با درد ضرباندار در قفسه سینه، کمر، شکم و… همراه است و احتمال بروز خطرات دیگر مانند فلج، کرختی، آسیب قلبی و کلیوی را بالا می برد.

 

 

کاهش فشار خون در خانه

کاهش فشار خون در خانه یکی از راه های مفیدی است که موجب می شود، افراد تا قبل از این که خود را به پزشک متخصص برسانند، از عوارض فشارخون در امان بمانند. توجه داشته باشید که همه راهکارهای کاهش فشار خون در خانه، امن نیستند و ممکن است افراد را دچار بروز علائم آلژیک سازند. از این رو در صورتی که قصد دارید، از یک روش جدید برای کاهش فشارخون در خانه استفاده نمایید، قبل از آن در صورت امکان با یک متخصص مشورت کنید.

 • استفاده از آبلیمو به علت تاثیر مفید بر روی عروق، می تواند، به کاهش فشارخون در خانه کمک کند.
 • پسته دارای مقادیر بالایی پتاسیم می باشد و یک راه ایده آل برای کاهش فشارخون در خانه محسوب می شود.
 • از دیگر راههای کاهش فشار خون مینیمم در خانه می توان به خوردن هویج اشاره نمود. هویج به دلیل دارا بودن کوماریک کافئین و اسیدکلروژنیک، در اتساع رگ های خونی نقش حائز اهمیتی دارد.
 • کرفس به دلیل داشتن ماده فتالید یکی دیگر از روش‌های کاهش فشارخون مینیمم در خانه به شمار می آید. مطالعات ثابت کرده اند که افراد مبتلا به فشارخون مینیمم بالا که از کرفس در غذاهای خود استفاده می کنند، به میزان بسیار کمتری دچار عوارض فشارخون بالا می شوند.
 • دانه های گیاهی کتان عنی از منیزیم، پتاسیم و فیبر می باشند و افراد در صورت عدم حساسیت به این گیاه می توانند، با مصرف آن کاهش چشمگیری را در فشار مینیمم خون مشاهده نمایند.
 • اسفناج یک انتخاب فوق العاده برای افراد مبتلا به فشارخون مینیمم بالا محسوب می گردد. این گیاه که سرشار از آنتی اکسیدان ها، کلسیم، پتاسیم و منیزیم می باشد، به تقویت عروق و کاهش فشارخون در خانه کمک شایانی می کند.
 • حبوباتی همچون عدس و لوبیا که دارای فیبر بالا هستند، یک جایگزین عالی برای پروتئین های حیوانی محسوب می شوند و در کاهش فشارخون دیاستولیک و به طور کلی کاهش فشار خون در خانه موثر هستند.

 

چقدر طول می کشد که راههای کاهش فشار خون مینیم اثر کنند؟

انواع راههای کاهش فشار خون مینیمم در افراد مختلف به صورت های مختلفی اثر می کند و بسته به این که فرد در چه شرایطی قرار دارد، ممکن است که چند روز نیز به طول بیانجامد. به طور کلی پیشنهاد می شود که افراد با یک متخصص مشورت کرده و از راههای کاهش فشارخون مینیم مناسب استفاده کنند و آرامش خود را حفظ نمایند.

 

راه های پیشگیری از فشار خون مینیمم بالا چیست؟

از آن جایی که پیشگیری از بروز بیماری ها در حفظ سلامت افراد بسیار مهم می باشد، در این قسمت قصد داریم تا شما کاربران گرامی را با انواع اقدامات مفید پیشگیرانه آشنا سازیم. لازم به ذکر است که رعایت این نکات حتی در افراد مبتلا به اختلالات فشارخون نیز حائز اهمیت می باشند. این افراد بایستی در کنار انجام روش‌های کاهش فشارخون مینیمم به موارد زیر دقت کرده و در ارتقای کیفیت سبک زندگی خود کوشا باشند.

 • ورزش از جمله راههای کاهش فشار خون مینیمم و یکی از مهمترین اقداماتی است که در کنار خواص درمانی که دارد، از بروز انواع بیماری ها من جمله فشارخون مینیمم بالا جلوگیری می نماید.
 • حفظ تناسب اندام و پیشگیری از چاقی تاثیر به سزایی در کاهش فشارخون دارد. تحقیقات نشان داده اند که افراد چاق به خصوص کسانی که دارای تجمع چربی در اطراف کمر هستند، با احتمال بیشتر دچار بیماری های قلبی و فشارخون می شوند.
 • توصیه می شود که افراد در مصرف مواد حاوی کافئین اعتدال را رعایت نمایند.
 • عدم استفاده بیش از حد از انواع چربی های اشباع شده و دارای ترانس، شکر و افزایش مصرف پروبیوتیک ها نیز به پیشگیری از فشارخون بالا کمک می کند.
 • بررسی منظم فشارخون در افراد به جلوگیری از تشدید بیماری کمک شایانی می کند.
 • کنترل استرس و داشتن استراحت فیزیکی و روانی و خواب کافی نیز از بروز انواع بیماری ها پیشگیری می نماید.
 • کاهش مصرف نمک و اجتناب از دخانیات در پیشگیری از ایجاد فشارخون مینیمم بالا موثر است. به موازات کاهش سدیم در رژیم غذای خود، مصرف پتاسیم را بالا ببرید. اسفناچ، موز، آواکادو و… غنی از پتاسیم می باشند.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را به صورت منظم مصرف نمایید.
 • افراد می توانند از راههای کاهش فشار خون مینیمم با طب سوزنی در کنار متخصصین این حوزه نیز بهره مند گردند.

 

سخن آخر

همانطور که می دانید، فشارخون مینیمم بالا در اغلب موارد بدون بروز هیچ گونه علائمی ایجاد می شود. از همین رو متخصصان پیشنهاد می کنند که افراد در وهله نخست سبک زندگی خود را به طرز صحیح تغییر داده و همچنین در بازه های زمانی کوتاه وضعیت فشارخون خود را بررسی نمایند.

از آن جایی که افزایش فشارخون می تواند، سلامت فرد را با تهدید جدی مواجه سازد، مبتلایان می بایست با مراجعه به پزشک سریعا جهت درمان اقدام کرده و از راههای کاهش فشار خون مینیمم و ماکسیمم بسته به شرایط خود استفاده نمایند.